preloadingpreloadingpreloading

OBJEDNÁNÍ na programy pro rodiče s dětmi

25. 6. Pouť ke sv. Jánu

6. - 8. 7. VYSOČINA FEST

14. a 15. 7. se potkáme na
Mezinárodní hasičské soutěži :)

Kalendář akcí ke stažení

Chcete být mailem informováni
o dění u nás?
Zaregistrujte se 


 
 

Facebook


Napsali jste o nás

Jihlavský deník napsal o Koncertě rodin - 18. 5. 2017
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jsem pěstoun na přechodnou dobu. Do péče jsem dostala dítě, které žilo pouze s matkou, která byla hospitalizována pro akutní zdravotní problém. Předběžný plán péče počítal s tím, že až se matka zotaví, dítě se k ní co nejdřív vrátí. Psychický stav matky si však vyžádal dlouhodobější ambulantní léčbu a soud nevyhověl její žádosti o převzetí dítěte zpět do své péče. Každý hledáme konkrétního nepřítele a matka si to v tomto případě srovnala tak, že jsem jí jakožto obchodnice s dětmi dítě ukradla, a jako bonus na mě podala trestní oznámení pro týrání svěřené osoby. Několikrát denně psala urážlivé zprávy nebo volala, vyhrožovala policií (což i v jednou případě zrealizovala) a televizí. Rozhodně jsem nepovažovala tuto napjatou atmosféru za ideální pro zdravý vývoj dítěte.
Naštěstí má každý pěstoun doprovázející organizaci, která pečuje o jeho blaho, a mojí organizací je CPR Vysočina. Její ředitelka rozhodla, že si pěstounka zaslouží klidné pracovní podmínky, aby se do péče o dítě negativně nepromítala stresová situace s matkou. Ujala se tedy jako prostředník komunikace s matkou, ale tímto krokem se její hlavu sneslo bezpočet urážek, výhružek a silných slov, mnohá ani nikdy neslyšela a neznala jejich přesný význam. Přesto se jí podařilo vyjednat pravidelné asistované schůzky dítěte s matkou i jejich podmínky. Díky tomuto zásahu jsem byla ušetřena mnoha nepříjemných situaci. Schůzky s matkou probíhaly v klidu, mě už matka nekontaktovala a já jsem si mohla užívat příjemný čas s pěstounským dítětem.
Na začátku svého pěstounského působení jsem moc nerozuměla tomu, proč je povinností mít doprovázející organizaci. Postupně jsem zjistila, že je velmi výhodné mít například zajištěné hlídání dítěte, povinné vzdělávání či supervizi. Ale že budu ušetřena i stresu vyplývajícího z komunikace s matkou, která patří k mé práci, je nanejvýš příjemné zjištění. V žádném z mých předchozích zaměstnání o mě nikdo takovým způsobem nepečoval. Moje doprovázející organizace přispívá k tomu, že mě i po krizovém období, kdy jsem si říkala, že nemám zapotřebí se nechat bezdůvodně a beztrestně urážet, baví být pěstounkou na přechodnou dobu.
                                                                                                                                                                                       O. Marešová, pěstounka
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

image/jpegCentrum pro rodinu v Jihlavě vzniklo v době narození našeho prvního dítěte. Od té doby je pro nás místem milých setkání, nových poznatků i zábavy. Jak děti rostou a mění se jejich potřeby, navštěvujeme v Centru různé programy a akce. Je moc příjemné pozorovat, jak během své existence Centrum roste, rozšiřuje a zkvalitňuje své služby, jak se zvětšuje okruh příznivců. Navíc centrum nabízí pomoc rodinám ve svízelných situacích a jsme moc rádi, že se na pracovníky centra mohou kdykoliv obrátit a nebudou odmítnuti. Věříme, že budoucnost Centra má v Jihlavě i širokém okol&iacu te; svou nezastupitelnou roli a nejde si vždy své "mecenáše", tak aby mohli stále rodinám pomáhat a naplňovat tak jejich poslání.
Piáčkovi

image/jpegCentrum pro rodinu Vysočina (dále CPR) je pro mě srdcová záležitost. Do Jihlavy jsme s manželem přišli na začátku roku 2010, čekali jsme první dítě, já byla už doma na mateřské před porodem, nikoho jsme tu neznali. Jedna z prvních věcí, co jsem v Jihlavě vyhledala, bylo místo, kam bych po porodu mohla chodit s miminkem, a tak se s někým seznámit. Tak jsem našla CPR, které mi pomohlo poznat skvělé přátelé a dalo oporu v těžké životní situaci. Později jsem jako rodič navštěvovala a navštěvuji různé klubíky s dětmi a snažím se i využít besedy a přednášky, které jsou nabízeny s vždy zajímavými tématy.
CPR je pro mě místo setkávání s dalšími rodiči, zdroj nových informací a také inspirací především z kurzů. A nejen pro mě je toto místo velkým obohacením, ale i pro mé dvě děti, které se sem vždy velmi těší.
Šterclovi

image/jpeg
O Centru jsem se dozvěděla přes webové stránky. Chodíme do klubu už 2 roky. Líbí se mi, jak se paní vychovatelky postarají, vychovávají a dělají dětské programy. Myslím si, že tyto programy přispívají k myšlení, rozvíjí motoriku a vizuální schopnosti dítěte. Hra rozvíjí poznávací procesy dítěte, posiluje svalový systém,schopnost řídit svou vlastní činnosti. Každá hra, písnička nebo pohádka přispívá k výchově dítěte. Pro mě je důležitá pravdivá výchova dítěte. Děkuji vám za péči!
S pozdravem
Marine Harutyunyan, Armenie

 
image/jpeg
Vzkazy od účastníků Klubu aktivních seniorů (KLAS)
Organizace „Centrum pro rodinu“ v Jihlavě v průběhu prvního pololetí 2014 uspořádala tématické přednášky pro Klub aktivních seniorů. Hodnotná témata byla diskutována kladně všemi účastníky. Nás osobně zaujala přednáška s besedou na téma Evropská unie a Sousedské státy České republiky. I s domácí tématikou byla přednáška velice kvalitní a poučná.  Jsme velice rádi, že jsme se programu Klas mohli zúčastnit.
Helena a Vladimír Dočekalovi

My, senioři, jsme se rádi scházeli v letošním roce (2014) každých čtrnáct dní na společném setkání v Klubu aktivních seniorů.
Ač byla vedoucí Danielka dokulilová velmi mladá, dokázala nás vždycky nadchnout nejen na cvičení rozumová, ale i na pohybové aktivity, které jsme museli brát s humorem, protože ve starším věku byly naše  výkony přinejmenším úsměvné.
 Neradi jsme se loučili. Děkujeme a vzpomínáme jen v dobrém.
Za účastníky kurzu Jaroslava Fialová

 

image/jpegDo klubíku jsem chodila již se svým synem Lukáškem (4 roky). Nyní navštěvujeme Centrum s dcerou Sabinkou.
Lukášek se do herničky vždycky moc těšil a Sabinka to má stejně. Líbí se mi, že se tam pokaždé naučíme něco nového, prostředí je příjemné a krásně čisté. Ale úplně nejvíc  spokojené jsme s "tetami" paní Jakoubkovou, Kazdovou a dalšími ... Perfektní, rodinný přístup. Cítíme se v herničce jako doma a vždy se těšíme, že zase za týden do herničky vyrazíme.
Všem maminkám, co hledají zpestření pro sebe a své děti na mateřské dovolené, mohu jen a jen doporučit. 
Chalupová Milena

 Dopis z Nemocnice Jihlava

CPR Vysočina spolupracuje s dětským oddělením od roku 2010. Nejdříve jsme začali vkládat dobrovolnický program 1 x týdně. Dobrovolníci z řad studentů docházeli pravidelně ve stanovený den a hodinu. Místo hromadného hraní maňáskového divadla, jsme zvolili strategii obcházení jednotlivých pokojů (z důvodů různých diagnóz u dětí a možnosti šíření infekcí), to se ukázalo jako velmi přínosné i děti si to více užily.

Od roku 2013 navštěvují dobrovolníci dětské oddělení i několikrát týdně, dle možností dobrovolníků. Díky výborné spolupráci s koordinátorkou slečnou Danielou Dokulilovou a flexibilitě obou stran, jsme schopni zajistit bezpečnost vstupu cizích osob na oddělení a přitom pružně měnit i nově nastupující dobrovolníky a dny jejich návštěv. O všem jsem předem informována, mohu předat informace personálu na oddělení. Pokud se návštěva ruší, dají nám vědět – organizace je na velmi dobré úrovni. S dobrovolníky nemáme žádné negativní zkušenosti.

A co se týká dobrovolníků?
Obecně platí, že umístění dítěte v nemocnici se vždy jeví jako závažný zásah do jeho denního režimu, což má velký vliv na jeho psychický stav. V současné době si neumím představit chod oddělení bez doprovodných programů. Na dětském oddělení NJ jsou již standardní součástí péče o dětského pacienta. Díky návštěvám dobrovolníků jsou děti zaměstnané hrou, četbou, učením, jsou vedeny i k tvůrčí činnosti, která nám pomáhá zútulnit prostředí dětského oddělení. Zaměstnají se, spřátelí, zmírní se pocit strachu a obav. Zvyšuje se důvěra ke zdravotníkům, s dětmi se pak lépe spolupracuje při léčebných i ošetřovatelských výkonech, vše napomáhá rychlejšímu uzdravování.

Co se týká větší zátěže na personál, musím přiznat, že noví dobrovolníci se zapracovat a seznámit s oddělením musí. Ale jde pouze vždy o jednu návštěvu, kdy jim personál ve službě ukáže vše podstatné a musí se dobrovolníkům věnovat. Ale toto se však ve větší míře vrátí, pokud máme na oddělení nemocné děti bez rodičů nebo unavené rodiče, kteří už nevědí jak malého pacienta zabavit. Nemusím vysvětlovat, že ošetřující personám musí v první řadě zajistit zdravotní stav nemocných dětí a tak těch chvilek na hraní s dětmi jim moc nezbývá. V tomto směru zase velmi pomáhají nám, ošetřujícímu personálu.

Děkuji za spolupráci, věřím v její pokračování a všem upřímně děkuji

Mgr. Simona Hájková
vrchní sestra, Dětské oddělení Nemocnice Jihlava


 Vzkazy od našich dobrovolníků
image/jpeg
Co se týče mojí zpětné vazby, já a Evička si nemůžeme na nic ztěžovat. Paní je skvělá, smějeme se spolu, povídáme a je to fakt fajn. Snažíme se povídat si s ní tak, že i ona něco vypráví, takže si trénuje mluvení a je fakt skvělé vidět pokrok, opravdu se lepší během toho roku. :)) Prostě všechno fakt fajn. ;) S paní si vzájemně rozumíme, což je asi nejdůležitější.
Terka Prášková
 
image/jpeg
Dobrovolnickou službu hodnotím velmi kladně a myslím, že se díky tomu zdokonaluju v kontaktu s lidmi. Ačkoliv je to občas opravdu těžké, zachovat si klidnou hlavu a být neustále optimistou, tak to beru jako dobrou věc pro druhé a ráda si pak uvědomím, že jsem třeba někomu zlepšila den.
Marťa Tvrzová

 
image/jpeg
Myslím, že mi dobrovolnictví dalo spoustu známých, skvělou paní Nováčkovou a zodpovědnost, určité uznání v rodině a samozřejmě skvělý pocit, když můžu někomu pomoci. Možná i lepší vztah ke starším lidem, respekt. Už to pro mě nejsou jen důchodci, ale povětšinou smutní lidé, kteří chtějí pomoct a na pět minut si popovídat.
Johanka Rychtecká

 
image/jpeg
Dobrovolnictví je opravdu super, aspoň i zaplním čas, stejně bych neměla co dělat. Zároveň pomůžu, s čím můžu. Pavlínka byla v pohodě, bylo vidět, že se snaží, ale občas to bylo i na ni moc, tak jsme trochu zvolnily. Bohužel, Pavlínka přestala chodit a neustále na to zapomínala, věřím, že kdyby chtěla udělat něco víc pro sebe, tak přijde, ale musím uznat, že se snažila, ke konci mi to už přišlo jako výmluvy, proč nemůže přijít. Dobrovolnické centrum je super, musím uznat, že si asi musíte vytrpět hodně. Jste rozhodně vstřícní a opravdu mě to baví.
Verča Ficeriová

image/jpeg
Líbilo se mi, že tím, že za někým přijdu, mu udělám radost. Díky tomu všemu jsem se lépe naučila komunikovat s mojí prababičkou. Problémy nebyly vůbec žádné, všechno šlapalo. :)
Na centru si nejvíc cením seminářů. :)  
Janča Mátlová

 
image/jpegMáte parádní zázemí, skvělý a ochotný personál. Pořád pořádáte nějaké akce, díky nimž pomáháte, a to se mi líbí nejvíc. Svoji dobrovolnickou činnost hodnotím taky kladně, protože nikdy nebyl žádný problém, pan Dočekal je zlatíčko a docházím za ním moc ráda.
Pája Blaumüllerová


Vzkazy od uživatelů našeho Dobrovolnického centra

Paní Nováčková (DD Lesnov): „Jsem moc ráda, že za mnou Johanka chodí, je to hrozně hodná holka. Hrozně se na ni vždycky těším. Povídáme si o ledasčem, o škole nejmíň. Chodí pravidelně v úterý. Když je teplo, chodím i ven, i Johanka mě chce někam vzít. Jsem moc spokojená, myslím si, že je to fajn strávený čas.“

Paní Pausarová (DD Lesnov): „Je to super, moc mě to baví a z dobrovolnic jsem nadšená. Dobrovolnictví hodnotím na známku 1. S holkami si velice rozumím, prožily jsme společně krásný rok. Scházely jsme se každou středu. Probíraly jsme školu, soukromý život a tak nějak všechno. Dokonce i šaty na ples. Scházely jsme se až do jejich maturity. Po maturitě a plesu mi holky donesly fotky a společně jsme si je prohlížely. Do teď na ně vzpomínám v dobrém.“

Paní Doležalová (Domov s pečovatelskou službou): „Kateřinka, sotva vejde do dveří, se zeptá: „Stalo se něco?“ Na můj tázavý pohled řekne: „Vidím, že jste smutná, je tam hezky, jde se ven!“ Současně se zeptá, zda mi může ze skříně připravit oblečení. Udivena souhlasím s její péčí. Jen v mysli mi probíhá ten zvláštní prvek lásky. Lásky mládí, které chápe osamělost člověka a chce mu pomoci. Bylo by toho mnoho, čím mne Kateřinka překvapuje, tak aspoň co mne dojetím rozplakalo při mých 85. narozeninách. Nikomu jsem neřekla datum, protože bydlím v pečovatelském domě, tak kdo by za mnou chodil? Byl to omyl. Kateřinka přišla a podávala mi prý že přání, „ale musíte si je přečíst sama!“ Na mou odpověď, jak mám číst, když nevidím, slyším její odpověď: „Ale já to číst neumím!“ Můj údiv hned vyjasnila – jak pátrala po městě, kdo by jí to napsal v bodovém písmu, poslali ji do Tyflocentra. A já? Moje mysl opět vnímala tu novou podobu lásky. Vždyť mé vzdálené příbuzné by nenapadlo, abych si mohla něco přečíst sama!“


Vzkazy od uživatelů sociálních služeb


Jsem ráda, že mohu využívat služeb Centra pro svou dceru. Nevěděla jsem, že ve městě vůbec něco takového je. Moc mi tato služba pomáhá. A je dobře, že se má člověk kam obrátit.
paní Eva


V Centru pro rodinu jsem navštěvovala Klub rodičů - Sami doma. Po porodu dcery jsem zůstala úplně sama a popovídání si s maminkami ve stejné situaci mi velice pomohlo.
paní Jana


O Centru jsem se dozvěděl od paní ze sociálky. Bylo to v době, kdy z naší rodiny odešla manželka. A já jsem najednou zůstal na dvě děti sám. Nevěděl jsem, do jaké třídy naše děti chodí, nevěděl jsem, že jim musím vše připravit, nevěděl jsem, co a jak mám dělat. Díky pracovnicím Centra jsem se to naučil a situaci jsme zvládli.
pan Petr

 
Podpora a pomoc v tíživé sociální situaci, pochopení problému a hledání nových možností, to vše jsem nalezla v Centru pro rodinu.
paní Helena


Sociální služby Centra pro rodinu jsem využívala asi před 5 lety. V té době jsem byla hodně na dně - věděla jsem, že moje dcera není úplně zdravá, zároveň mi nikdo nedokázal říct nic konkrétního. Ostatní lidi na mě koukali jako na neschopnou matku, která si neumí vychovat své dítě. Přestávala jsem mít sílu a začala jsem pomalu rezignovat …… pak jsem si ale všimla v čekárně u doktora letáčku Centra. Hned jsem si domluvila schůzku. Sociální služby Centra byly pro mě moc důležité - našla jsem zde pochopení, pomoc, zajímavé informace a hlavně nehodnotící prostředí - právě v rámci sociálních služeb jsem se zbavovala svých pochybností, čerpala sílu a učila se pracovat s dcerou tak, aby to vyhovovalo nám oběma. Dodnes Centrum všem doporučuji, je to ten nejlepší odrazový můstek.
paní Jitka


Podpora v učení, kterou poskytují pracovnice Centra pro žáky základní školy, je velice přínosná. Snaží se děti motivovat, aby škola byla hrou. Děti jsou vedeny k přípravě a pečlivosti.
tř. učitelka základní školy


Jsem moc ráda, že existuje organizace, která pomáhá rodinám s výchovou a s přípravou dětí do školy. Velkou výhodou je, že za tuto službu se nic neplatí. Je to pro mě velká pomoc a podpora, jsem na výchovu syna sama a není to zrovna lehké zvládat vše najednou. Proto jsem ráda, že pracovnice Centra k nám jednou za týden přijede a pomůže mi.
paní Jitka


O Centru jsem se dozvěděla od matek ve školce. V Centru jsem našla možnost vypovídat se o svých rodinných problémech. Jsem ráda, že mi někdo rozumí a pomáhá mi vidět věci s určitým nadhledem. Vnímám velkou podporu a povzbuzení od pracovnic při hledání práce a také pomoc s vyplňováním potřebných formulářů.
paní Eva


Prostřednictvím této služby nacházíme porozumění a povzbuzení při řešení komplikací v rodině. Můžeme si povídat o všem, co nás trápí, ale i tom co se nám povedlo a nepovedlo, oceňujeme rady a motivaci nevzdávat se. Jsme za tuto pomoc moc rádi a děkujeme za ni.
paní Jitka


O Centru jsem se dozvěděla z letáčků ve škole. Jsem ráda za pomoc a podporu při výchově dítěte, získaní nových informací a inspirací. Naučila jsem se, jak s dítětem lépe komunikovat a také jak načerpat nové síly. Snažím se být trpělivá a nemít vysoké nároky.
paní Kamila


Před několika lety jsem dostala informace o Centru ze sociálky. Organizaci jsem ráda navštěvovala, pracovnice Centra mi pomohly najít vhodného bydlení pro moji rodinu a pomohly mi i s vyřizováním veškeré dokumentace, která se toho týkala. Děkuji za podporu a pomoc při řešení mé situace.
paní Ivana


Na službách Centra pro rodinu se mi líbí, že pracují s celou rodinou. Pracovnice mají k lidem velmi dobrý přístup, dokáží s nimi rychle navázat kontakt. Svou práci i klienty znají a vědí, jak jim pomoci.
pracovnice sociálně-právní ochrany dětí
Centrum pro rodinu Vysočina, z. s.
Chlumova 3, Jihlava
Tel. 739 247 357, email:centrum@centrumrodin.cz

web od BlueRed.cz